úterý 29. dubna 2008

Oboustraný strom

Toto je oboustraný strom:) Jedna půlka je fialová a druhá bílá.

Skadoor

Už jste viděli naše video? Innominado - Skadoor

Gargantua a Pantagruel

Říkal jsem si, že bych mohl své čtenáře vzdělávat i v oboru literatury, a tahle ukázka, kterou jsme na hodině češtiny četli nedávno se k tomu velice hodí. Je to úryvek z díla o životě obrů Gargantua a Pantagruel [gargantya a pantagryel] od francouzského renesančního autora Francoise Rabelaise [fransoá rablé]. Snad se Vám to bude líbit.



O Gargantuově mládí
Gargantua byl po přání svého otce od tří až do pěti let živen a vychováván ve všem náležitém řádu a tento čas prožil stejně jak tamější dětičky - totiž tak, že pil, jedl a spal; jedl, spal a pil; spal pil a jedl.
Den ze dne se válel v kalu, černil si no, stříkal si na obličej, zešmaťchával střevíce, často lelkoval a rád se honil za motýly, nad kterými vládl jeho otec, utíral si nos o rukáv. slintal do polévky, patlal se v blátě, pil z pantofle,a obyčejně si třel břicho košíkem. Brousil si zuby o dřevák, ruce si myl polévkou, česal se skleničkou, sedal si na zem mezi dvě židle, přikrýval se mokrým pytlem, pil při polévce, pojídal koláče bez chleba, kousal směje se, plival často do umyvadla, čural proti slunci, skrýval se před deštěm do vody, koval za studena, troubil naprázdno, hrál si na nevinného, odmumlával modlitbičku, mlel stále jedno, mlátil prázdnou slámu, střílel za roh, zapřahal voly za vůz, škrabal se tam, kde ho nesvrbělo, vybíral si z nosu holuby, honil se za dvěma zajíci a nic nechytil, neviděl si na špičku nosu, vodil blechy na pastvu, lechtal se do smíchu, olizoval v kuchyni, čadil Pánu Bohu do oken, dával při ranní pobožnosti zpívat Magnificat a velice se mu to líbilo, jedl kapustu a kakal kaši, rozeznával mouchy od mléka, vytrhával mouchám nožičky, trhal papír, špinil pergamen, bral do zaječích, pil jako duha, dělil se o kořist beze lva, ořechy klátil a jiný je chvátil, měl každý mráček za kovovou výheň a měchýře za lucerny, chytal dvě mouchy jedním máchnutím, dělal osla, aby se nažral otrub, dělal si z ruky pěst, sypal zajícům svěcenou sůl na ocas, představoval si očko k očku a síť byla hotova, díval se darovanému koni vždy na zuby, skákal páté přes deváté, bral si na dvě padavčata jedno sladké jablko, dělal do země díru a bránil měsíc proti vlkům.

pondělí 28. dubna 2008

Dětská diskotéka kapitána Pecka

Petr "DJ Píďan alias kapitán Peck" Stehlík pořádal s podporou divadla Navenek a ve spolupráci s Kiwanisem (Radka o. s. nějak nedorazila...) dětskou diskotéku s dobrovolným vstupným. Já jsem tam spolu s dalšími lidmi z divadla pomáhal, tzn. pouštěl světla, kouř, trochu jsem dělal zvukaře, šermoval s Píďanem a nechal jsem se porazit. Můžeme říci, že se akce povedla a že peníze snad půjdou na dobročinné účely.

Fascinovala mě tahle točící sětelná koula, zvlášť, když jsem na ní pustil kouř...celou dobu jsem se snažil ji nějak rozumně umělecky vyfotit...

Vystoupily ty nejmenší z Tanečního studia M

Jede jede mašinka, kouří se jí z komínka


Plzeňský Majáles

Konečně jsem přijel za svou sestrou do Plzně. Zrovna se tam náhodou konal Majáles 2008, tak jsme se této akce zúčastnili. Hráli tam kapely jako Vypsaná Fixa, Sto zvířat, Horkýže Slíže a můj oblíbený Tleskač. Celkem vystoupilo 30 kapel z Plzně, z České a Slovenské republiky. Cena vstupenky byla jen 150 Kč, což je více než úžasné. Bylo to fakt strašně super a jsem rád, že jsem tam byl. Co víc napsat? Prostě to bylo super:)


Kostel sv. Bartoloměje
Sto zvířat
Lochotínský amfiteátr navštvívilo v sobotu 26. 4. přes 10 000 lidí!
Západ slunce nad Plzní
Vypsaná fixa
Fireshow skupina PA-LI-TCHI

Frigo zvučí v županu:)

Ačkoliv jsem byl úplně vepředu a úplně veprostřed, dělilo mě od nic asi 20 metrů betonu..nevím, proč udělali podium tak daleko od diváků...Každopádně jsem měl pocit, že celých 10 00 lidí se na mě tlačilo, až jsme málem vyrvali ze země zábradlí...ale bylo to dobrý:)

Sto zvířat - Dáma s čápem, ta písnička je boží:)

neděle 27. dubna 2008

Svět knihy 2008

V pátek jsme se Sabčou a dalšími 80 lidmi z Gymnázia byli na veletrhu Svět knihy 2008 v Praze. Bylo to zajímavé, i když já nejsem zrovna příznivcem veletrhů. I tak to ale bylo jistě přínosné a užitečné... Mám podpis Miroslava Donutila, ale pana Svěráka jsem bohužel nepotkal...

Věnování od Aleše Cibulky
Sabča s paní Bubílkovou
Jan Vodňanský
Pretzentace O češtině ze stánku České televize


středa 23. dubna 2008

Innominado

Naše kapela už se dost dobře rozjíždí. Máme v blízké době pár koncertů, tak kdo byste měli čas, můžete se stavit:)
A určitě navštivte naše stránky: http://in-nominado.blogspot.com

Další narozeniny

Kromě paní Lenky De Bolle (všechno nejlepší) slaví dnes narozeniny i William Shakespeare. Dnes je tomu 444 let, co se v anglickém Stradfordu narodil malý William. V 18 letech si vzal o 8 let straší Anne Hathaway, se kterou měl tři děti: Susan a dvojčata Judith a Hamnet(ten v 11 letech zemřel). Shakespeare žil nějaký čas sám v Londýně, kde nejdřív přepisoval staré antické hry, později do nich přidával víc a víc vlastní tvorby až napsal první vlastní hru Jindřich IV. Založil v londýně hereckou společnost Lord Chamberlain´s men. Jeho tvorba byla tak dobře přijatá, že si brzy získal přízeň královny Elizabeth I. i krále Jamese I. Později si koupil divadlo Globe v Londýně. Psal další a další hry, a lidé na něj stále rádi chodili.
Po nějakém čase (taky když se dozvěděl o smrtisvého syna) se rozhodl opustit Londýn a vrátit se do rodného Stradfordu. Tam pořádal mnoho hostin pro své přátele, kteří za ním jezdili z Londýna. Jinak žil celkem normálním životem, dával štědré obnosy místnímu kostelu. Když potom 23. 4. roku 1616 zemřel, byl pochován právě tam, na místě před oltářem.
William Shakespeare napsal 38 her - většinou komedie (Komedie plná omylů, Veselé paničky Windsorské, Sen noci svatojánské), 5 známých tragédií (Macbeth, Othello, Hamlet, Romeo a Julie a Král Lear);několik historických her (Jindřich IV, V, VI;Richard II, III; Julius Caesar, Antonius a Kleopatra) a 154 sonetů. Zemřel za neznámých okolností v den svých 52. narozenin. Někteří říkají, že příčina smrti byla nadměrné oslavování, jsou však i jiné teorie. Smrt je stále nevysvětlená.
Jak Honza správně připomněl, William Shakespeare a Miguel de Cervantes y Saavedra zemřeli oba 23. dubna 1616, ale když tvůrce Dona Quijota byl už na onom světě, Shakespeare si ještě plnými doušky užíval života (musel jsem trochu změnit slova, aby to nevypadalo, že jsem to stáhnul z Honzovo článku:). Příčina této historické zajímavosti je v rozdílném kalendáři. Zatímco v Británii ještě přetrvával starý juliánský kalendář, ve Španělsku už zavedli nový, gregoriánský.

úterý 22. dubna 2008

Mikrosvět

Ve škole samozřejmě máme laboratorní práce z biologie. A zkoumáme tam různé rostlinné kousíčky v mikroskopu a já dostal super nápad, že k zápisu z LP budu přidávat vlastní fotky. Prostě k mikroskopu přiložím foťák a je to. Fotky nejsou nijak profesionální, ale při bližším pohledu jsou fascinující:)

Podélný řez řapíkem muškátu
Kousek spodní pokožky listu muškátu
Chlup neboli trichom taktéž z muškátu

Příčný řez kořenem klívie
Příčný řez listem bobkovišně vavřínolisté (ten název je úžasnej)

pondělí 21. dubna 2008

Dnes...

Dnes 21. 4. 2008 je tomu podle Římanů na den přesně 2761 let (tedy 753 př.n.l.) ode dne, kdy byl založen Řím. Nevím, kde vzali zrovna tohle datum a jestli se tam počítá už s naším kalendářem, ale říkají to, tak jim to neberme.
A zároveň má dnes britská královna Alžběta II. 81. narozeniny.
Tak všechno nejlepší do Itálie i do Spojeného království.

neděle 20. dubna 2008

Recenze na Případ Grendwal

Ve škole jsme dostali za úkol napsat recenzi na Případ Grendwal - představení pro školy. Jenže můj názor je trochu zaujatý, tak jsem si trošku pohrál s naší mateřštinou. Je mi jasné, že jsem v tom asi špatně orientuje, ale mám strašnou radost, že se mi to povedlo dotáhnout do konce. Tak se pochlubím i tady:

"Pro mě je velmi těžké napsat recenzi, protože jsem v této divadelní hře v podání kadaňského divadla Navenek, již napsal Pavel Dostál, bývalý český ministr kultury, z prostředí třicátých let, která je také parodií na anglickou společnost hlavně tím, že některé lidské vlastnosti tam jsou velice okatě zvýrazněny, kterou režíroval Milan Pučelík (byla to jeho režisérská premiéra), ve které hrál například Jan Losenický, téměř bývalý učitel na kadaňském gymnáziu, duševně trochu labilního seržanta Slima, který sice nechtěl zůstávat v poklidném městečku Winson, protože si myslel, že je tam zbytečný, ale nechtěl se ani nechat přeložit do zločinci prolezlého Grendwal, dále Jiří Jerie, jenž ztvárnil inspektora Alfréda Spinka, který je sice přísný, ale také smolař, a svojí premiéru měla i Jana Kalová, která hrála uklízečku Hopkinsovou, co by se ráda stala detektivkou a polapila tam známého lupiče – gentlemana Arsena Lupina (ten se na konci vyklubal ze scotlandyardského komisaře Brikety), kterou diváci odměnili bouřlivým potleskem jak při děkovačce tak i během hry (zvlášť při velice humorné scéně s hrobníky – Petr „Píďan“ Stehlík a Petr Peti), která se i mně velice líbila, protože mám rád komedie, kde se pořád něco děje, je na co se dívat a tahle hra navíc byla ozvláštněna bravurně zvládnutými písničkami doprovázenými živou klavírní hudbou v podání Jany Kubernátové, která byla skvěle zvládnutá i co se týče technického zázemí – světla byla velice pohotová, zvuk byl tak akorát, scéna a kulisy přesně odpovídaly tehdejší době a kdyby se herci v kostýmech procházeli po City of London v roce 1932, určitě by dokonale splynuli s davem, která se podle vyjádření režiséra Milana Pučelíka zkoušela něco přes půl roku a sám režisér chválil výkony jednotlivých herců, která se obešla bez větších komplikací, výpadků, faux pas, „oken“, nedostatků, zbytečných prodlev, nesrovnalostí, nehod a trapasů, která byla dlouhá asi jednu a půl hodiny, a která má jistě před sebou mnoho úspěšných repríz, protože ohlasy na ni jsou veskrze pozitivní, sám hrál. Víte co? ...vzdávám to ..."

Rock in Kadaň

Včera se v Orfeu konal jarní rockový festival kadaňských kapel Rock in Kadaň. Začínal už ve dvě hodiny a končil o půlnoci. Hráli:
Toxika - PPU Tribute,

Selection,

Ivory gate,

Spath ,

Trüpaslik, kapela, na které jsme všichni vyrostli,

Hi Jack (tahle kapela mě hodně překvapila, byli fakt skvělí),

hlavní host večera - Miloš Dodo Doležal,

a Trepifajxl.

Festival byl na hodně dobré úrovni, kapely podali velice dobré výkony, napočítal jsem celkem asi čtyři zlomené paličky, a s Milošem Doležalem přijel i velice vzácný host - Steve Wilkinson, který se narodil v Brooklinu a velice dobře se znal s Jimim Hendrixem.

To je on;)

A byl jsem si pro autogram:)

Objevil se tam i nový druh dítěte: Tvrdý punker s červenýma očima:)


A další věc, co mě překvapila, bylo, že kapelu Selection nejspíš zná veškerá kadaňská mládež. Stačilo, aby na zvukové zkoušce někdo zahrál pár tónů a publikum se dostávalo do varu. Přemýšlel jsem, kde vzali takovou přízeň. Odpověď je nasnadě. Hrají to, co je zrovna v módě, takže se prostě líbí. Myslím, že kdybych byl o tři roky mladší, taky by se mi líbili:)



úterý 15. dubna 2008

Motokros

Tak jsem zas jednou po dlouhé době usedl do sedla své KTM 125 SX a zjistil jsem, že jsem toho po těch možná dvou letech moc nezapomněl...Asi se tomu budu zase věnovat. A tyhle fotky se mi moc líbí, tak se s Vámi o ně podělím :)




neděle 13. dubna 2008

TLESKAČ

V sobotu 22. 3. k nám do Kadaně přijela má nejvíc nejoblíbenější kapela Tleskač. Měli perfektní předkapelu, a sice kapelu Innominado (na tu stránku se určitě podívejte!). Hráli fakt úžasně, jenom jednu písničku jsem neznal, a to Dvě krávy dou..ale ta byla taky perfektní:)

No a 4. 4. hráli v Chomutově, takže jsme na ně s kapelou jeli znova. V Kadani jsme se s nimi totiž seznámili, tak si nás pamatovali a pěkně jsme si pokecali:) Už se těším na Plzeňský majáles, tam totiž hrajou taky a já tam jedu!

Innominado

Míra Císler

Tleskač

Olinka


Frigo, Skóti Kolega s krátkými prsty:)

Anglie

Již potřetí jsem se jel podívat do Anglie. Tentokrát vyzbrojen pořádným foťákem. Měli jsme výborného průvodce z Plzně, pana Petra Klika, který nám říkal veškeré informace úplně o všem, takže když jsme přijeli domů, měli jsme pořádně nafouklé hlavy. Ale víme všechno.



Pár typických anglických záležitostí.



Policista, tzv. bobík




Beefeater (angl. beef - hovězí, eater - jedlík => jedlík hovězího), strážce pevnosti Tower




Typická anglická telefonní budka






A náš všeznalý pan průvodce Petr Klik